kliknij na wybrany obiekt, aby uzyskać więcej informacji, - przesuń popup z informacjami

mapa
lotnisko-foto

Lotnisko w Modlinie

Znajduje się 10 min drogi od Hostelu Smoszewskiego. Drugi dla aglomeracji warszawskiej, zlokalizowany około 35 km na północny zachód od granicy śródmieścia Warszawy.
dworzec-foto

Nowy Dwór Mazowiecki

Nowy Dwór Mazowiecki powstał w XIV wieku w trudno dostępnym terenie leżącym w widłach Wisły i Narwi. Od początków XIX wieku, gdy rozpoczęto budować twierdzę Modlin, kompleks miejski i wojskowy zajął wszystkie brzegi obu rzek. Lokalizacja Nowego Dworu Mazowieckiego była powodem częstych powodzi i podtopień. Miasto zabezpieczono wałami przeciwpowodziowymi w 1952 roku.

Budowa wałów przeciwpowodziowych na południowym brzegu Narwi, do którego przylegało miasto, była okazją do stworzenia biegnącej ich szczytem promenady. Powstał dzięki temu ciąg spacerowy, z którego z jednej strony można podziwiać nadnarwiańskie widoki, a z drugiej panoramę miasta.

Na zdjęciu zabytkowy budynek dworca kolejowego z 1927 roku.
czerwinsk-foto

Czerwińsk nad Wisłą

Historia Czerwińska nad Wisłą sięgają już XI w. i do dnia dzisiejszego zachowały się relikty pierwotnej, przedlokacyjnej osady. Osada rozwijała się jako obronny ośrodek władzy biskupiej, z kościołem na wzgórzu, gdzie obecnie znajduje się cmentarz. Czerwińsk znajduje się na Szlaku Nadwiślańskim prowadzącym z Warszawy do Płocka i na Nadwiślańskim Obszarze Chronionego Krajobrazu

Największą atrakcją jest kościół NMP, romańska bazylika wzniesiona w XII w jako dwuwieżową budowlę z kamienia zaprojektowaną jak największe ówczesne kościoły w Europie Środkowej. Ogromny portal romański pochodzi z połowy XII wieku i do dzisiaj zachowały się oryginalne elementy. W 1410 roku Król Jagiełło przeprawił się przez Wisłę i modlił o powodzenie w nadchodzącej bitwie. To jedno z najważniejszych miejsc na Szlaku Romańskim

Na zdjęciu kościół NMP
chociszewo-foto

Chociszewo

Drewniany kościół, w którym znajduje się ołtarz z XVII w. oraz późnogotyckie XVI-wieczne krucyfiksy.
wyspy-foto

Wyspy Smoszewskie
i Wikliny Wiślane

– rezerwat przyrody. Teren pocięty jest wąwozami doskonale nadającymi się do pieszych wędrówek.
klasztor-foto

Zakroczym

Nazwa Zakroczymia pochodzi od starosłowiańskiego słowa "zakrot", które oznacza przekraczać rzekę. Nadrzeczne okolice miasta to niezwykle ciekawe miejsce - malownicze i cenne przyrodniczo.

Utworzono tu rezerwaty przyrody Wyspy Smoszewskie i Wikliny Wiślane. Teren pocięty jest wąwozami doskonale nadającymi się do pieszych wędrówek. Warto też wspiąć się na 25-metrową skarpę, która oglądana od strony rzeki tworzy miejscami niemal pionową ścianę. Najstarszy zabytek Zakroczymia, którego początki sięgają XV w., to gotycko - renesansowy kościół Podwyższenia Krzyża Świętego. Kościół zbudowano z cegły i kamieni polnych, a w jego ścianach umieszczono koła młyńskie i kule armatnie.

Na zdjęciu Kościół Św. Wawrzyńca i klasztor Kapucynów
zakroczym-foto

Fort nr 1 - Zakroczym

Jeden z fortów Twierdzy Modlin, wzniesiony w ramach budowy pierwszego pierścienia fortów w latach osiemdziesiątych XIX wieku.

Pomnik „Latarnia”, Góra Zamkowa – dawne grodzisko otoczone wiekowymi lipami.

jedzenie15-foto jedzenie15-foto

Gdzie zjeść w Zakroczymiu:

Dwór Złotopolska Dolina - Trębki Nowe 89, Zakroczym, t. 601 691 399
Restauracja Szwagierki - Płońska 26, Zakroczym, t. 505 718 016
Karczma Pod Jaworem - Płońska 32A, Zakroczym, t. 784 979 882
Pizzeria LaBella - Warszawska 4, Zakroczym, t. 790 798 868
Assala kebab (24h) - Byłych Więźniów Twierdzy 41, Zakroczym, t. 729 462 720
radzikowo-foto

Stare Radzikowo

Drewniany kościół pw. św. Jana Chrzciciela. Zbudowano go w latach 1712-1739 na malowniczym wzgórzu górującym nad wioską.

Krzyż lotaryński

Przed laty wierzono, że taki znak ma moc chronienia przed zarazą. Niegdyś powszechne na Mazowszu krzyże lotaryńskie, inaczej nazywane karawakami, są już dzisiaj rzadkością.
hostel-foto hostel-foto hostel-foto

Hostel Smoszewski


- 58 miejsc noclegowych w 26 komfortowych pokojach,
- miejsce na grilla,
- oczko wodne,
- prywatna plaża nad Wisłą,
- Smoszewski Festiwal Kultury
skibowka-foto

Stajnia Skibówka

Trębki Nowe 72A, 05-170 Zakroczym
oleander-foto

Stajnia Oleander

Promienna 11, 05-152 Sady
pomocnia-foto

Golf

Lisia Polana – Pomocnia 9, 05-180 Pomiechówek
spa-foto

SPA - Jaworowy Dwór

Trębki Nowe 100A, 05-170 Zakroczym
kampinos-foto

Kampinoski Park Narodowy

Kampinowski Park Narodowy utworzony w 1959, w granicach którego znajdują się rozległe obszary Puszczy Kampinowskiej, położone w pradolinie Wisły. Teren ten został ukształtowany w okresie polodowcowym przez wody z topniejącego lodowca spływającego do morza szerokim na 18 km korytarzem Prawisły.

W Kampinosie żyje około 50 gatunków ssaków m.in. łosie, sarny, dziki a także kuny, lisy, jenoty czy rysie i aż 15 gatunków nietoperzy. Gnieździ się tutaj 150 gatunków ptaków, wśród nich kilkanaście par bocianów czarnych i żurawi, orlik krzykliwy czy bielik.

W 2000 roku Park wraz ze strefą ochronną został uznany przez UNESCO za Światowy Rezerwat Biosfery pod nazwą „Puszcza Kampinowska”.

W Puszczy jest wiele tras turystycznych zarówno pieszych jak i rowerowych.
rower-foto

Wycieczki rowerowe

Trasa z Płońska przez Złotopolice do Czerwińska nad Wisłą.
kajak-foto

Spływy kajakowe

Wkra, Narew, Wisła – Wypożyczalnia kajaków – Twierdza Modlin Mieszka I 6A, 05-102 Nowy Dwór Mazowiecki
jedzenie17-foto

Kawiarnia, Lodziarnia

Kroczewo 133, Załuski, t. 23 661 90 40
jedzenie16-foto

Gdzie zjeść w Nowym Dworze Mazowieckim:

Restauracja Borodino - Generała Wiktora Thommée 10, Nowy Dwór Mazowiecki, t. 22 336 06 66,
Pizzeria Soprano - 29 Listopada 107, Nowy Dwór Mazowiecki, t. 690 558 654
statoil-foto

Stacja benzynowa

Statoil (24h), Zakroczym
sochaczew-foto

Sochaczew

miasto w centralnej Polsce, w województwie mazowieckim, siedziba powiatu sochaczewskiego, nad rzeką Bzurą i Utratą.
plock-foto

Płock

Płock, historyczna stolica Mazowsza oraz stolica Polski w latach 1079-1138, był miastem królewskim Korony Królestwa Polskiego w 1784 roku.

Dzięki wielowiekowej historii Płock może zaoferować wiele miejsc do zwiedzania m.in. Wzgórza Tumskie, Zamek książęcy, Stare Miasto, Bazylika katedralna, Muzeum Etnograficzne (spichlerz), Browar Tumski, Małachowianka najstarsza szkoła w Polsce istniejąca od 1180 roku po dziś dzień.

Pobyt w Płocku można zakończyć spacerem wzdłuż malowniczej skarpy z piękną panoramą Wisły czy po płockim molo.

Na zdjęciu Wzgórza Tumskie
plonsk-foto

Płońsk

Położony jest 66 km na północny zachód od centrum Warszawy, na Wysoczyźnie Płońskiej nad rzeką Płonką.
warszawa-foto

Warszawa

Oddalona od Hostelu Smoszewskiego tylko 25 min jazdy samochodem.
modlin-foto

Twierdza Modlin

Położenie Modlina, u zbiegu rzek Wisły, Narwi i Wkry nadawało temu miejscu wybitne walory obronne. Znaczenie tego miejsca docenił już król szwedzki Karol Gustaw, zakładając tu obóz warowny o narysie gwiazdy czteroramiennej tzw. "Bugskansen", który przetrwał aż do 1660r.

W 1806r. Napoleon, dążąc do rozciągnięcia swych wpływów na wschodzie Europy, tworzy Księstwo Warszawskie. Rozpoczyna budowę na terytorium Księstwa szeregu twierdz. Wstępną decyzję o budowie twierdzy w Modlinie, podejmuje Napoleon, w grudniu 1806r. w czasie pobytu w Poznaniu.

W Twierdzy Modlin można zobaczyć m.in: Wieżę Tatarską z widokiem na ujście Narwi do Wisły; Koszary obronne (najdłuższy budynek w Europie 2250 m); Ruiny spichlerza zbożowego; Wieżę wodną; Prochownię; Redutę Napoleona; Kazamaty

Na zdjęciu Twierdza Modlin
wyszogrod-foto

Wyszogród

Wyszogród należy do najstarszych miast w Polsce. W VIII wieku ważny ośrodek kultowy Słowian. Nazwa miasta oznacza „wysoki gród” i pochodzi z czasów, gdy Konrad Mazowiecki w XIII w. kazał na wysokim wzniesieniu nad Wisła zwanym dzisiaj Górą Zamkową wznieść obronną strażnicę.

W 1916 roku w Wyszogrodzie zbudowano najdłuższy, drewniany most w Europie, który został całkowicie rozebrany dopiero w 1999 roku kiedy to oddano do użytku nowy, stalowy most.

Od kilku lat największą atrakcją jest wycieczka tramwajem wodnym

Na zdjęciu Góra Zamkowa